Skip to content

1600 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block694.15
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage12,087
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,000
38%
Improvement Value:$1,350,000
62%
Total Assessment$2,178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,661+5.2%
2024$37,701-18.1%
2023$46,027+0.4%
2022$45,825+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft12,087DeedBook 19253, Page 901Recorded12/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1980