Skip to content

537 Princess CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block694.16
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,580
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
36%
Improvement Value:$302,200
64%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+5.2%
2024$8,226+1.8%
2023$8,079+0.4%
2022$8,043+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,580DeedBook 17569, Page 104Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$138,900

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 16682, Page 1486Recorded3/14/2017

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 16270, Page 298Recorded12/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986