Skip to content

1580 Partridge StreetToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 19, 2007

Property Information

Block694.16
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage484
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
68%
Improvement Value:$67,800
32%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,893+5.2%
2024$3,701+12.0%
2023$3,304+0.4%
2022$3,290+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 13842, Page 378

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4610, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1935