Skip to content

1597 Springfield DriveToms River, NJ 08753

Built 1999
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block694.16
Lot61.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,440
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
33%
Improvement Value:$289,400
67%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,651+5.3%
2016$4,416+3.1%
2015$4,281-8.1%
2014$4,661+6.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 5570, Page 515