Skip to content

1588 Partridge StreetToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$343,750
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block694.16
Lot67.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,508
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
54%
Improvement Value:$176,200
46%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,033+5.2%
2024$6,685+5.4%
2023$6,343+0.4%
2022$6,315+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$343,750

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 16983, Page 80Recorded12/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986