Skip to content

452 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Apr 8, 2002

Property Information

Block694
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,308
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
42%
Improvement Value:$580,000
58%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,210-20.7%
2024$22,967-3.5%
2023$23,798+0.4%
2022$23,693-22.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$740,000
DeedBook 10845, Page 1199

Property Built

Built

Year Built: 1980