Skip to content

530 Princess CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Date
Feb 8, 2016

Property Information

Block694
Lot47.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,520
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
30%
Improvement Value:$397,300
70%
Total Assessment$565,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,294+5.2%
2024$9,785+3.2%
2023$9,481+0.4%
2022$9,440+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 16317, Page 337Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$354,900
DeedBook 11122, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10482, Page 433

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5180, Page 267