Skip to content

25 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block695.18
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class21
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,445
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$575,000
37%
Improvement Value:$981,100
63%
Total Assessment$1,556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,337+5.2%
2024$26,936-9.9%
2023$29,902+0.4%
2022$29,771+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft3,445DeedBook 19074, Page 1515Recorded6/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000
DeedBook 15522, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 10373, Page 1576

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 4836, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$735,000
DeedBook 4725, Page 716