Skip to content

9 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block695.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class22
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,138
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,000
38%
Improvement Value:$907,200
62%
Total Assessment$1,468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,736+5.2%
2024$25,415+10.8%
2023$22,936+0.4%
2022$22,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 12417, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4673, Page 394