Skip to content

49 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 2011

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block695.19
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class21
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage5,265
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,000
36%
Improvement Value:$1,241,200
64%
Total Assessment$1,949,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,495+5.2%
2024$33,741-10.2%
2023$37,575+0.4%
2022$37,410+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft5,265DeedBook 17280, Page 533Recorded10/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$1,550,000
DeedBook 12688, Page 1468