Skip to content

63 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block695.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,908
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,000
38%
Improvement Value:$927,200
62%
Total Assessment$1,502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,066+5.2%
2024$25,728-5.6%
2023$27,249+0.4%
2022$27,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000
Sq Ft3,908DeedBook 19799, Page 841Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,766DeedBook 18014, Page 1542Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,766DeedBook 16681, Page 900Recorded3/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$995,000
DeedBook 12919, Page 1389

Property Sale

SaleMulti
$901,001
DeedBook 4751, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1954