Skip to content

73 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Date
Feb 23, 1994

Property Information

Block695.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class21
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,781
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$729,000
47%
Improvement Value:$837,300
53%
Total Assessment$1,566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,522+5.2%
2024$27,113-16.8%
2023$32,578-0.9%
2022$32,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5144, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1928