Skip to content

22 Pine StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block701
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage5,040
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
35%
Improvement Value:$555,100
65%
Total Assessment$854,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,553+5.2%
2024$14,784+27.4%
2023$11,603+0.4%
2022$11,552+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft5,040DeedBook 19655, Page 603Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 15093, Page 48

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 11037, Page 1385

Property Built

Built

Year Built: 1950