Skip to content

1188 Whittier AvenueToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block705.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1F1G WDAV 1157
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,157
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
36%
Improvement Value:$174,300
64%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$2,775+0.3%
2008$2,766+2.5%
2007$2,699+9.3%
2006$2,470+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$111,300
DeedBook 10339, Page 520

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 3651, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1977