Skip to content

212 Marom DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block705.01
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,408
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
40%
Improvement Value:$151,600
60%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,600+5.2%
2024$4,373+2.9%
2023$4,251+0.4%
2022$4,232+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 15795, Page 592Recorded5/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1971