Skip to content

1187 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1974
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2008

Property Information

Block705.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,160
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$498,000
43%
Improvement Value:$647,600
57%
Total Assessment$1,145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,861+5.2%
2024$19,830-17.1%
2023$23,920+0.4%
2022$23,815+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974