Skip to content

1013 Whittier AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block705.02
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,236
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
45%
Improvement Value:$130,700
55%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,329+5.2%
2024$4,115+5.3%
2023$3,908+0.4%
2022$3,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 16329, Page 592Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4146, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1960