Skip to content

109 Keats AvenueToms River, NJ 08754

Built 2004

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block705
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,524
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
22%
Improvement Value:$353,400
78%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+5.2%
2024$7,831+4.2%
2023$7,515+0.4%
2022$7,482+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft2,524DeedBook 17741, Page 1390Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$336,575

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 16428, Page 748Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$293,500
DeedBook 12044, Page 1821

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 11172, Page 963