Skip to content

89 Gladney AvenueToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block706.01
Lot186
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,254
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
45%
Improvement Value:$148,200
55%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,920+5.2%
2024$4,677+12.1%
2023$4,171+0.4%
2022$4,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,254DeedBook 19065, Page 1112Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 16062, Page 566Recorded4/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1935