Skip to content

75 Gladney AvenueToms River, NJ 08753

Built 1939

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block706.01
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage928
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
45%
Improvement Value:$133,700
55%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,456+5.2%
2024$4,236+18.1%
2023$3,587+0.4%
2022$3,571+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft928DeedBook 18651, Page 52Recorded8/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1939