Skip to content

87 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block706.02
Lot165
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage783
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
43%
Improvement Value:$144,800
57%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658+5.2%
2024$4,428+12.9%
2023$3,923+90.9%
2022$2,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft783DeedBook 17272, Page 1637Recorded10/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 15307, Page 710

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 14081, Page 1262

Property Built

Built

Year Built: 1940