Skip to content

59 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block706.02
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1S
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage785
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
46%
Improvement Value:$121,400
54%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,086+5.2%
2024$3,884+14.9%
2023$3,382+0.4%
2022$3,367+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,500
DeedBook 11886, Page 359

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 10953, Page 1471

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 5394, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1950