Skip to content

61 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block706.02
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
46%
Improvement Value:$120,900
54%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,077+5.2%
2024$3,876+9.4%
2023$3,542+80.2%
2022$1,965-41.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14081, Page 1056

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 13235, Page 1232

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 10586, Page 858

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 5221, Page 541

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4676, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1940