Skip to content

67 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block706.02
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage816
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
54%
Improvement Value:$87,800
46%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+5.2%
2024$3,303+5.1%
2023$3,141+0.4%
2022$3,127+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 10033, Page 1458

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4853, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4779, Page 312