Skip to content

70 Gladney AvenueToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 20, 2010

Property Information

Block706.02
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
50%
Improvement Value:$104,800
50%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,784+5.2%
2024$3,597+25.1%
2023$2,876+0.4%
2022$2,863+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 14514, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1945