Skip to content

1639 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block706.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage2,014
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
49%
Improvement Value:$204,800
51%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+5.2%
2024$6,972-30.2%
2023$9,995+0.4%
2022$9,951+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,014DeedBook 19076, Page 168Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 15661, Page 1666Recorded10/11/2013

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 13657, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1980