Skip to content

1629 Abbott AvenueToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block706.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage918
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
48%
Improvement Value:$118,400
52%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,159+5.2%
2024$3,954+4.2%
2023$3,793+0.4%
2022$3,776+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 14125, Page 837

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 11304, Page 371

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4622, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1948