Skip to content

478 West End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Nov 21, 1998

Property Information

Block706.04
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage930
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
45%
Improvement Value:$141,300
55%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+5.2%
2024$4,419+15.3%
2023$3,833+0.4%
2022$3,816+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5642, Page 625

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 4402, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1950