Skip to content

76 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1934

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block706.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
45%
Improvement Value:$125,100
55%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+5.2%
2024$3,966+8.7%
2023$3,647+0.4%
2022$3,631+12.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$18,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1934