Skip to content

1641 Farragut AvenueToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block706.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
44%
Improvement Value:$132,400
56%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305+5.2%
2024$4,092+24.2%
2023$3,294+0.4%
2022$3,280+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft964DeedBook 19171, Page 1121Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 12772, Page 970

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5675, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1945