Skip to content

5 Admiral AvenueToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Date
Jan 5, 2003

Property Information

Block706.05
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
64%
Improvement Value:$58,600
36%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,961+5.2%
2024$2,815+12.5%
2023$2,502+0.4%
2022$2,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935