Skip to content

66 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block706.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage880
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
43%
Improvement Value:$137,500
57%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,398+5.2%
2024$4,180+18.5%
2023$3,527+0.4%
2022$3,512+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 16992, Page 1061Recorded1/10/2018

Property Sale

SaleMulti
$75,550
DeedBook 5485, Page 898

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 4712, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1930