Skip to content

4 River DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block706.07
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,578
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$229,600
68%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+7.3%
2024$5,761-5.0%
2023$6,062+0.4%
2022$6,035+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,578DeedBook 17863, Page 733Recorded4/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2014