Skip to content

14 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block706.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,282
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
47%
Improvement Value:$124,700
53%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,310+5.2%
2024$4,097-17.2%
2023$4,947+0.4%
2022$4,926+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 16883, Page 1004Recorded9/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$287,500
DeedBook 14624, Page 715

Property Sale

SaleMulti
$40,500
DeedBook 10232, Page 1027

Property Built

Built

Year Built: 1983