Skip to content

26 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block706.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,271
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
37%
Improvement Value:$192,500
63%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+5.2%
2024$5,271+17.9%
2023$4,471+0.4%
2022$4,452+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 15819, Page 441Recorded6/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$113,900
DeedBook 10154, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1948