Skip to content

30 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block706.07
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
49%
Improvement Value:$109,500
51%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,888+5.2%
2024$3,696+26.3%
2023$2,926+0.4%
2022$2,913+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 12735, Page 1274

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 10571, Page 1108

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4466, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1950