Skip to content

46 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block706.07
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage878
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
39%
Improvement Value:$159,800
61%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,804+5.2%
2024$4,566+28.6%
2023$3,552+0.4%
2022$3,536+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12192, Page 719

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 5615, Page 643

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 4746, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1950