Skip to content

10 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block706.07
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage942
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
42%
Improvement Value:$149,800
58%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,731+5.2%
2024$4,497+5.6%
2023$4,259+0.4%
2022$4,240+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$369,900
Sq Ft942DeedBook 19174, Page 726Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$269,900
Sq Ft942DeedBook 19101, Page 1352Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft942DeedBook 16613, Page 1604Recorded12/28/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14934, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1948