Skip to content

1639 Whittier AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block706.07
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,160
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
46%
Improvement Value:$149,100
54%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,991+5.2%
2024$4,745+5.4%
2023$4,501+0.4%
2022$4,482+12.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,160DeedBook 18571, Page 1541Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$130,100
Sq Ft1,160DeedBook 17650, Page 670Recorded10/21/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 17437, Page 1631Recorded4/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 10141, Page 892

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4930, Page 759

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4673, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1950