Skip to content

28 Gladney AvenueToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Nov 24, 1999

Property Information

Block706.08
Lot141
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,536
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$184,300
64%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+5.2%
2024$4,973+3.5%
2023$4,807+0.4%
2022$4,786+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5763, Page 34

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4793, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4668, Page 102