Skip to content

17 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1939

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block706.08
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,604
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
39%
Improvement Value:$168,500
61%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,017+5.2%
2024$4,769-1.2%
2023$4,825+0.4%
2022$4,803+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 14128, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 11748, Page 1244

Property Sale

SaleMulti
$109,775
DeedBook 5429, Page 978

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 4521, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1939