Skip to content

25 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block706.08
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,952
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
33%
Improvement Value:$221,800
67%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+5.2%
2024$5,692-3.6%
2023$5,902+0.4%
2022$5,876+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 18064, Page 1946Recorded9/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$317,500
DeedBook 13807, Page 550

Property Sale

SaleMulti
$258,950
DeedBook 11323, Page 1184

Property Sale

SaleMulti
$13,700
DeedBook 3746, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1940