Skip to content

37 River DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block706.08
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
44%
Improvement Value:$129,200
56%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,228+5.2%
2024$4,019+18.1%
2023$3,404+0.4%
2022$3,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 16976, Page 1227Recorded12/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955