Skip to content

11 Rickard CourtToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block706.11
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1507
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,507
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$205,700
65%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,749+5.2%
2024$5,465+7.9%
2023$5,065+0.4%
2022$5,043+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,507DeedBook 16396, Page 1305Recorded5/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 13910, Page 1424

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5623, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1947