Skip to content

21 Rickard CourtToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 6, 2007

Property Information

Block706.11
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,876
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$268,200
71%
Total Assessment$378,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+5.2%
2024$6,547-1.8%
2023$6,666+0.4%
2022$6,637+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 14113, Page 1371

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12760, Page 1989

Property Built

Built

Year Built: 1950