Skip to content

432 West End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block706.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
44%
Improvement Value:$136,800
56%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,476+5.2%
2024$4,255+18.7%
2023$3,585+0.4%
2022$3,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16583, Page 1966Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14712, Page 986

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 10720, Page 1356

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5480, Page 828

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4849, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1964