Skip to content

8 Spring StreetToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block706.12
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,524
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$175,700
60%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,348+5.2%
2024$5,084+1.1%
2023$5,030+0.4%
2022$5,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000
Sq Ft1,524DeedBook 17624, Page 1303Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$183,450

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 16386, Page 982Recorded5/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1964