Skip to content

14 Spring StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block706.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,296
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
39%
Improvement Value:$168,300
61%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,013+5.2%
2024$4,765+13.7%
2023$4,191+0.4%
2022$4,172+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16879, Page 1138Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11925, Page 344

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5215, Page 782

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 3690, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1973