Skip to content

17 Spring StreetToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$226,600
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block706.13
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,566
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
35%
Improvement Value:$204,800
65%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+5.2%
2024$5,415-8.3%
2023$5,904+0.4%
2022$5,878+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,600

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 16578, Page 185Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$67,100

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 16578, Page 179Recorded11/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 11189, Page 325

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 10252, Page 1675

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5443, Page 4