Skip to content

422 West End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block706.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,106
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
49%
Improvement Value:$112,600
51%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,999+5.2%
2024$3,801+10.4%
2023$3,443+0.5%
2022$3,426+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,106DeedBook 18971, Page 624Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$93,600
DeedBook 5042, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1981